Máme doma funkční hromosvod


Také můžete bez obav vyslovit větu: „Máme doma funkční a bezpečný hromosvod“? Pokud ano, pak jste si zřejmě dobře vědomi, jak velký význam má pravidelná revize hromosvodů. Provádí ji elektrikáři a kontrolují stav zařízení nejen vizuálně, ale i měřicími přístroji. Proč se vlastně hromosvody musí kontrolovat, a jaký to má význam?

bouřka v krajině

V první řadě bychom si měli ujasnit, že jestliže je hromosvod poškozený, neplní svou funkci nejen částečně, ale vůbec. Je to, jako kdybyste jej demontovali a žádný tu nebyl.

Hromosvody jsou zařízení, která z principu odvádí bleskový výboj nejkratší cestou do země, a to s minimálním odporem. Díky tomu se po zásahu blesku do domu nestane prakticky nic a vy mnohdy ani takovou událost nezaznamenáte, tedy pouze slyšitelným hromem. Záblesk nikomu neublíží a vy si dál klidně můžete doma hrát třeba to své oblíbené „Člověče nezlob se“.

bleskové výboje

Jakmile se ovšem hromosvod poškodí, blesk v místě poškození narazí na problém a hledá si opět nejkratší cestu k dalšímu pohybu. Jestliže je například drát hromosvodu přerušen v blízkosti balkonového zábradlí nebo okenního parapetu, snadno přeskočí na tyto kovové materiály a postupuje dál. Pokud se zrovna v tu chvíli zábradlí dotýkáte, může se vám to stát osudným. Ale to není vše, blesk dokáže v místě velkého odporu kovové předměty rozžhavit a zapálit například dřevěné podbití, okenice, střešní konstrukci, a pak už je nutné volat jen hasiče a sčítat rozsah škod.

Elektrikáři také mohou objevit tak masivní korozi hromosvodu v místě doteku se zemí, tím pádem vás opět hromosvod nechrání a blesk není sveden do země, ale putuje po domě, kde může napáchat značné škody.

Nepodceňujte tedy sílu bleskového výboje. Když dokáže doslova rozčísnout masivní dub, proč by si neporadil s dřevěnými trámy vašeho příbytku? Nechte provádět revize hromosvodu v pravidelných intervalech.

Scroll to Top